A latin chrysanthemum szó jelentése aranyvirág, találó elnevezés erre az ezerarcú, kedves kis növényre, amely bearanyozza a borongós, késő őszi napokat.
Eredeti hazájában, Kínában az előkelőséget, erényességet jelképezi, és külön ünnepe van (a 9. holdhónap 9. napján). Gyógynövényként tartják számon, amely megőrzi az életerőt és hosszú életet biztosít. Felhasználják a hagyományos gyógyászatban, teák ízesítésére, italok és illatszerek készítésére is.
Hozzánk, Európába Japánból került az 1700-as években. Magyar neve, a margitvirág onnan eredhet, hogy Margit napján (jún. 10.) kell a mellékbimbókat lecsipkedni, így szép, nagy virágokat hoz majd. Két fő típusa a pókos és a margarétás virágú krizantém.
Pókos virágú
Margarétás virágú
Az ún. rövid nappalos virágok közé tartozik: napi 8-12 órás megvilágítás és +15 fok hőmérséklet szükséges a virágzásához. A késő őszi, rendkívül formagazdag megjelenésű virág (több mint 5000 változata ismert!) az élni akarás jelképe. Ez magyarázza, hogy nálunk halottak napján előszeretettel díszítik vele a sírokat.
Sok nő sértőnek tartja, ha krizantémmal, "temetővirággal" kedveskednek neki. Tény, hogy nem szerencsés szerelmet vallani egy csokor krizantémmal. A "virágnyelv" szerint az ajándékba adott krizantém üzenete: "csodálatos barát vagy". A fehér virágú az igazságot, a sárga a mellőzött szerelmet, a vörös a szeretetet jelképezi.
A magam részéről én szeretek krizantémot kapni. (Mit tegyek, ha egyszer virágzásának csúcspontja épp a névnapomra esik?)
Fotók: Csörgő Krizantémkertészet, Harmonet.hu